Evropa

Chorvatsko

Chorvatsko je jednou z nejzajímavějších a nejkrásnějších evropských zemí. Najdete zde nedotčenou přírodu i obdivuhodná města s bohatou historií. Fotografům Chorvatsko nabízí rozmanitá témata. V Chorvatsku najdeme 8 národních parků, 11 přírodních parků a další chráněné oblasti. Sedm památek na území Chorvatska je zapsáno na seznamu UNESCO. Přitom Chorvatsko není daleko a snadno se tam domluvíme. Většina z nás si však Chorvatsko oblíbila především jako destinaci pro trávení letní dovolené.

Chorvatsko - vlajka

Vlajka Chorvatsko

Vlajka Chorvatsko

Flag Croatia

  

Autor:

Datum pořízení: 28.02.2013

Fotogalerie

Rušná i klidná letoviska, krásné přírodní pláže a čisté moře jsou hlavním lákadlem, proč vyrazit do Chorvatska. Chcete-li však kromě odpočinku na pláži také něco vidět, zde se můžete inspirovat, jaké letovisko zvolit, abyste si užili nejen krásné pláže a moře, ale aby to byl zároveň také správný výchozí bod k poznávání krás Chorvatska.

 

Ostrov Krk

Krk, největší chorvatský ostrov, leží v Kvarnerském zálivu. Výhodou je jeho spojení s pevninou mostem. V letovisku Baška je krásná 1,8km dlouhá pláž, z větší části písečná. Z Bašky vede několik turistických tras přes ostrovní pohoří, kde můžete pozorovat vzácné supy bělohlavé. Za návštěvu stojí také městečko Vrbnik, rozprostírající se na skalním útesu. Ve Vrbniku navštivte některé z místních vinařství a ochutnejte autochtonní odrůdu bílého vína Vrbnička Žlahtina. 3 km jihovýchodně od Vrbniku je jedna z nejkrásnějších pláží v Chorvatsku – písčitooblázková pláž Potovošće.

Ostrov Pag

Podobně jako Krk také ostrov Pag je s pevninou spojen mostem. Na Pagu najdete mnoho krásných přírodních pláží – písečných i oblázkových. Mezi nejhezčí patří písečná pláž Čista plaža, nacházející se mezi obcemi Kolan a Novalja. Perfektní šnorchlování zažijete u oblázkové pláže Girenica poblíž letoviska Mandre (na dně moře je písek a mořská tráva, v níž lze spatřit sépie) a také ve vesničce Potočnica. Poblíž vesničky Lun v severozápadní části ostrova odolávají větrným poryvům a mořské soli už několik set let staré olivovníky – tato oblast je biosférickou rezervací zaštítěnou organizací UNESCO. Za vesničkou Metajna vás překvapí kaňon Ručica s měsíční krajinou plnou skal prapodivných tvarů, mezi nimiž lze běžně najít zkameněliny. A nezapomeňte na Pagu ochutnat oceňovaný Pažský sýr vyráběný z mléka pažských ovcí. Podívejte se, jak se Pažský sýr vyrábí.

Pobřeží Severní Dalmácie

V oblasti Severní Dalmácie je několik úchvatných národních parků: souostroví Kornati hraničící s přírodním parkem Telašćica, vodopády řeky Krka a Paklenica – pohoří a skalní soutězky. Odkud se k nim nejlépe vypravit a zároveň mít po ruce hezkou pláž? Ideálními místy jsou městečka Biograd na Moru, Sv. Filip i Jakov, Murter, Primošten nebo Vodice.

Omišská riviéra

Oblíbená Omiš láká krásnými písečnými plážemi, především v části Omiš - Duće. V letních měsících však bývají poměrně přeplněné. Mnohem klidnější jsou vesničky Medići a Mimice, s krásnými písčitooblázkovými plážemi. Z těchto míst můžete vyrazit na rafting na řece Cetina, do skal nad Omiší, nebo třeba na prohlídku antického Diokleciánova paláce ve Splitu, jenž je napsaný na seznamu UNESCO. Možný je z Omiše ale i lodní výlet na protilehlý ostrov Brač a jeho unikátní oblázkovou pláž Zlatni rat.

Makarská riviéra

V srdci chorvatského pobřeží leží všem známá Makarská riviéra, oblíbená především pro krásné oblázkové pláže. Odsud je to nejblíž do přírodního parku pohoří Biokovo, kde se můžete setkat s volně se pasoucími koňmi. Na Biokovo a jeho nejvyšší vrchol Sv. Jure (1.762 m) se lze dostat i autem. Z letovisek na Makarské riviéře jsou pořádány lodní výlety na ostrovy Brač, Hvar i Korčulu. Nabídka výletů je zde opravdu pestrá. Mezi letoviska s nejhezčími plážemi patří Brela (zejména část Jakiruša), Promajna, Tučepi, Podgora, Mala Duba, Živogošće Blato, Drvenik nebo Gradac. Tato letoviska jsou také vhodná jako výchozí bod pro návštěvu Dubrovníku, který je rovněž na seznamu UNESCO.

Ostrovy Hvar, Brač a Šolta

Tyto ostrovy patří do skupiny středodalmatských ostrovů. Hvar oplývá množstvím romantických zátok s překrásnými plážemi. Tady se vypravte, toužíte-li po klidu, soukromí a nádherné přírodě. Lány kvetoucích levandulí ve vnitrozemí Hvaru nadchnou každého (levandule kvete v červenci). A historické město Hvar patří k nejhezčím v Chorvatsku. Nic nezkazíte, když Hvar navštívíte třeba i v květnu až červnu nebo v září.

Brač je známý především díky oblázkové pláži Zlatni rat u městečka Bol. Tato pláž je v Chorvatsku skutečným fenoménem – její cíp se natáčí doleva či doprava podle směru větru a mořských proudů. Pěkné oblázkové pláže jsou na Brači také v městečku Postira. Také Brač nabízí liduprázdné zátoky s minimem domů. K nejkrásnějším patří zátoka Vela Planica.

Šolta je méně známá. Ocení ji ti, kteří chtějí na dovolenou do Chorvatska někam, kde pravděpodobně nikdo jiný ze sousedů či kolegů z práce nebyl. Kouzelné jsou na Šoltě především staré vnitrozemské vesnice jako Grohote či Gornje Selo s původní kamennou architekturou. Jsou tu ale také krásné oblázkové pláže, např. v městečkách Stomorska nebo Maslinica.

Ostrovy Korčula a Mljet

Na jihodalmatské ostrovy Korčula a Mljet vám cesta bude trvat o něco déle. Na Mljetu je další chorvatský národní park, zahrnující dvě slanovodní jezera tyrkysově modré barvy, s bujnou vegetací okolo. Voda v jezerech je o několik stupňů teplejší než v okolním moři, v jezerech se lze koupat. Na Koručuli nadchne také pěkná příroda a zejména historické město Korčula s mohutnými hradbami.

Poloostrov Pelješac

Pelješac, nejdelší chorvatský poloostrov, leží v Jižní Dalmácii. Je velmi hornatý a skalnatý. Výstup na nejvyšší vrchol Sv. Ilija (961 m) trvá z Orebiće minimálně 4 hodiny. V městečku Orebić a jeho okolí jsou krásné oblázkové i písečné pláže. Hory Pelješacu jsou jediným místem v Evropě, kde ve volné přírodě žijí šakalové. Byli zde vysazení v 19. století. Nevynechejte také návštěvu městečka Ston a jeho opevnění - Stonské zdi, kterým se přezdívá „malá čínská zeď“. Jsou dalším chorvatským adeptem na zapsání do seznamu UNESCO. Pelješac je známý také pro svá vynikající vína, zejména červený Dingać či Postup.

Hvar - koně ve vnitrozemí ostrova

Ostrov Hvar

11.03.2013 / Články / Evropa / Chorvatsko

Chorvatský ostrov Hvar najdete ve střední Dalmácii. Hvar má mnoho přírodních i kulturních zajímavostí. V létě láká především krásnými plážemi a romantickými zátokami, ukrytými v jeho členitém pobřeží. 

více...

Diokleciánův palác ve Splitu

Historie Chorvatska

26.02.2013 / Články / Evropa / Chorvatsko

Chorvatsko je na jednu stranu velice starou a na druhou stranu velice mladou zemí. První osídlení probíhalo již v době kamenné. Během posledních 2500 let bylo Chorvatsko v područí celé řady cizích císařů, kteří si toto území podrobovali a okupovali.

více...

Koně v pohoří Biokovo

Přírodní parky Chorvatska

21.02.2013 / Články / Evropa / Chorvatsko

Kromě národních parků má Chorvatsko ještě řadu přírodních parků. Nejznámějším přírodním parkem Chorvatska je pohoří Biokovo tyčící se nad Makarskou riviérou a Telašćica na severodalmatském ostrově Dugi otok.

více...

Národní park Plitvická jezera

Národní parky Chorvatska

21.02.2013 / Články / Evropa / Chorvatsko

Chorvatsko má až překvapivé množství národních parků a dalších chráněných území – celkem 8 národních parků a 11 přírodních parků. Rozhodnete-li se Chorvatsko navštívit, dopřejte si návštěvu alespoň některého z následujících míst:

více...

Přehled všech článků