Ochrana horských goril v národním parku Volcanoes ve Rwandě je v zájmu místních obyvatel. Vesnice Iby’iwacu Cultural Village je toho důkazem. Z bývalých pytláků jsou dnes skvělí tanečníci tradičních tanců Intore. Jejich excentrická taneční představení Intore obdivují turisté.
Tanečník Intore
Tanečník Intore
Intore Dancer
Autor: Monika Hrdinová
Vesnice Kinigi, okolí národního parku Volcanoes
Model: Canon EOS 5D
Ohnisková vzdálenost: 400/1 mm
Doba expozice: 1/800 s
Clona: f/5.6
ISO: 640
Datum pořízení: 05. 10. 2012
Genocida ve Rwandě
Rwanda – malá země ve východní rovníkové Africe. Snad každý viděl film Hotel Rwanda, zachycující krvavé události roku 1994, kdy zemi postihla nejkrutější genocida od druhé světové války. Během zhruba tří měsíců tenkrát bylo povražděno přes 900 tisíc obyvatel. Tyto masakry dnes připomínají mnohé památníky genocidy po celé zemi. Bezpečnostní situace je dnes zcela odlišná – Rwanda je nyní považována za jednu z nejbezpečnějších zemí Afriky.
Počátky ochrany goril horských ve Rwandě
Pro někoho představuje Rwanda naprostý konec světa, pro jiného je díky veleúspěšné ochraně přírody a jejích obyvatel – goril horských, jeho středem. O záchranu druhu gorily horské (Gorilla beringei beringei) se zasadila především americká vědkyně Dian Fosseyová. Dodnes ve Rwandě působí její nadace, kterou na ochranu svých goril založila. Národní park Volcanoes na rwandské straně pohoří Virunga je nyní domovem přibližně 350 horských goril. Rwanda si uvědomila, že pro ni a její ekonomický růst mají horské gorily nesmírnou cenu.
Vždy tomu tak ale nebylo. Gorily čelily nejen ztrátě přirozeného prostředí v důsledku získávání zemědělské půdy ze strany místních obyvatel, ale také pytlákům. Ti své ilegální aktivity zaměřovali především na různé druhy antilop, ale v pastích, které na ně stražili, často uvízly i gorily. Někdy pytláci obraceli svou pozornost i přímo na gorily. Popelníky z gorilích rukou a nohou či hlava dospělého gorilího samce jako trofej byly žádaným suvenýrem bohatých obchodníků, právníků či lékařů západních mocností.
Ochrana přírody vs. chudoba
Ochránci přírody ve Rwandě si postupně začali uvědomovat, že samotná ochrana přírody a horských goril nestačí. Bez péče a pomoci obyvatelům žijícím v sousedství horských goril nemohou být jejich snahy úspěšné, zvlášť při tak silné hustotě zalidnění, jaké je okolo národního parku Volcanoes – téměř 600 obyvatel na km2. Konflikt mezi člověkem a přírodou se tu tedy přímo nabízí.
Tance Intore
Protože jsou však gorily obrovským magnetem pro zahraniční turisty a místní obyvatelé si uvědomili příležitosti, které z toho pro ně mohou plynout, začali vytvářet různé komunity zaměřující se na tzv. kulturní turismus. Jedná se např. výrobu a prodej suvenýrů, ukázky tradičních řemesel (pletení košíků, šamani, kováři…) a hudebně-taneční představení Intore – tanec hrdinů. Divoké, až excentrické tance Intore za doprovodu tradičních bubnů Ingoma jsou úchvatnou podívanou. Tance hrdinů Intore jsou předváděny muži v parukách, s oštěpy a dřevěnými štíty. V minulosti se jednalo o tanec bojovníků, vracejících se z boje, kterým oslavovali své vítězství.
Iby’iwacu Cultural Village
Jednou z takových komunit je také Iby’iwacu Cultural Village. Jedná se o kulturně – vzdělávací turistické centrum, které sdružilo a zaměstnalo bývalé pytláky. Někteří z nich mají na kontě víc než 200 zabitých zvířat, nelegálně ulovených v národním parku. Centrum už zaměstnává okolo 1000 bývalých pytláků a členů jejich rodin.
Iby’Iwacu Cultural Village
Iby’Iwacu Cultural Village
Iby’Iwacu Cultural Village
Taneční představení v centru Iby’Iwacu Cultural Village
Autor: Monika Hrdinová
Okolí národního parku Volcanoes
Model: Canon EOS 5D
Ohnisková vzdálenost: 32/1 mm
Doba expozice: 1/400 s
Clona: f/8
ISO: 800
Datum pořízení: 06. 10. 2012
Když bylo Iby’iwacu v roce 2006 založeno, pytlačení v národním parku Volcanoes pokleslo o 40 % a životy mnoha místních obyvatel se zlepšily. Snad bude tato křehká rovnováha mezi místními lidmi, jejich kulturou a ochranou přírody zachována do budoucna.